Naszym głównym założeniemw portalu WIM.pl jest promowanie harmonijnego, a zatem wysokiej jakości krajobrazu i rozwiązań głęboko ekologicznych, czyli naprawdę niskoemisyjnych domów i stylu życia wręcz z własną produkcją energii i żywności w biosferze wokół domowej.

Jest wiele portali architektonicznych i lifestylowych, które promują bardzo wybitne, jednostkowe projekty. My w WIM.pl  jako główny cel mamy harmonizowanie i porządkowanie krajobrazu – więc będziemy promować skromne, powtarzalne budynki, które służą krajobrazowi a nie są gwiazdami, które często są dysonansem w otoczeniu.

Dla nas najważniejsza jest architektura, która jest harmonijnym elementem wizerunku krajobrazu oraz architektura mądra energetycznie, tworzona z jak najbardziej ekologicznych i lokalnych materiałów. 

Promujemy zarówno remontowanie z pieczołowitością budynków historycznych, ulepszanie starych domów, budowę nowoczesnych minimalistycznych form zgodnych z krajobrazem a także budowę nowych budynków na wzór starych w odpowiednim kontekście. Rozwijamy naszą teorię też dalej i nowocześniej w promocję budynków częściowo podziemnych, ukrywających się w terenie, prezentowanie rozwiązań mobilnych, modułowych, rozwijanych w czasie i takich, które mogą zniknąć z krajobrazu a nawet odpłynąć jeziorem w inne miejsce.

Wszystkie te obiekty muszą być stawiane odpowiednio w danym terenie i dobrane do kontekstu. I to jest ogromny temat do dyskusji i analizy na poszczególnych przykładach. Krajobraz jest tworzony przez tysiące indywidualnych inwestorów, dlatego świadomość kontekstu krajobrazu jeśli będzie ich łączyć to zarówno osoby lubiące stare jak i nowe będą w stanie zgodnie i harmonijne współtworzyć obraz krajobrazu Warmii i Mazur.

Wiemy, że dziś często nie myśli się o kontekście nawet projektując swój dom u zacnego architekta, a potem doświadcza się frustracji tego co wybudował sąsiad.  Znam przypadki osób, które po wybudowaniu swojego wymarzonego domu, tak bardzo cierpiały z powodu budowli sąsiada, że sprzedawały swój wymarzony dom i zaczynały od nowa. 

Dlatego im więcej będzie świadomych inwestorów, którzy będą wybierali budynki pasujące do kontekstu tym… wszystkim nam wzrośnie wartość ziemi na Warmii i Mazurach.

I tym praktycznym aspektem zakończymy ten wstępny wpis o architekturze tożsamościowej, o której będziemy tu dużo pisać i pokazywać. 

Pamiętajcie Państwo korzystać mądrze i odpowiedzialnie z wolności kreacji jaką daje Wam inwestowanie. Często gminy pozwolą Wam na wszystko byleby zdobyć podatnika, ale przy sprzedaży nieruchomości nastąpi rynkowe, twarde sprawdzenie czy Wasze osobiste pomysły, komukolwiek innemu będą się podobały. Dlatego warto robić zgodnie z krajobrazem, skromnie i mądrze, bo to jest ponadczasowe i podnosi wartość ziemi stabilniej niż zastosowanie chwilowo modnego budynku z ogólnopolskiego katalogu, który zestarzeje się często szybciej niż go wybudujecie.

To tak jak sadzenie lasu. To inwestycja dla przyszłych pokoleń. 

Opublikowano

w

,

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *