Witamy na Warmii i Mazurach, rusza gruba majówka aż pięć dni wywczasu w jednym pakiecie. Wszystkie agroturystyki, apartamenty i inne schronienia w przyrodzie już zarezerwowane, jak piszemy te słowa, trwają ostatnie godziny w pracy a potem tylko sześcio-godzinny korek nad morze i tylko 4 godzinny korek na Warmię i Mazury !

I drodzy goście abyście nie zmarnowali czasu w korku a potem pierwszej połowy soboty zachęcamy aby w tym właśnie korku osoba nie prowadząca pojazdu wykonała research – gdzie najbliżej, jutro w sobotę od rana znajdziecie lokalną żywność. Co istotne, drodzy wczasowicze, targ jest rano i na prawdę nie czeka do piętnastej aż wyśpicie się po imprezie aklimatyzacyjnej. I jak nie zdobędziecie jutro na targach od rana tej żywności, pozostanie Wam osobiste wbijanie się do gospodarzy w niedzielę. Także – SOBOTA DZIEŃ TARGOWY.

Duży targ gdzie znajdziecie doskonałe lokalne produkty jest zawsze w stolicznym Olsztynie ( stolica Warmii i Mazur, wyjaśnienie dla fanów poprawności pisarskiej) u podnóża ulicy Grunwaldzkiej, jak ktoś nigdy nie był wpisać w nawigację Caritas Grunwaldzka, bo budynek Caritasu graniczy z targiem i długa kolejka klientów tej instytucji miesza się uroczo z handlującymi i targowcami Targowiska Grunwaldzka.

Aktualnie trwa szczyt sadzonek ogrodowych, których gigantyczne ilości znajdziecie właśnie na Grunwaldzkiej i tam należy się kierować aby szybko i sprawnie osiągnąć efekt w przydomowych warzywnikach. Targ działa do maksymalnie 13.00, szczyt aktywności w okolicy. 8.00, wtedy często można tam spotkać Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza z Małżonką i wielkimi siatami warzyw.

Tradycja Ekotargu w Jezioranach już kilkuletnia, jest utrzymana, targowcy z pod Jezioran zapraszają od 9.00 na ryneczek, potem można gładko przemieścić się na 11.30 do Jonkowa na nowy targ dla spóźnialskich. Sąsiedzki Targ Ekologiczny w Jonkowie a w jego programie dodatkowe atrakcje jak dzika czekolada, super produkty konopne oraz kiszonki, które ciężko dostać.

Informacje o działaniach okolic jonkowskich animuje Warming www.warmin.fun i na fb https://www.facebook.com/warmingtubywa

Z kolei co dostaniecie na targu w Jezioranach dowiecie się zawsze szybciutko przez profil FB https://www.facebook.com/ekotargjeziorany i na www.galeriavita-warmia.pl

Inne targi zapraszamy do informowania nas jaką mają ofertę, w naszym portalu nie będziemy promować wydarzeń, ale w ramach biosfery wokół domowej i dobrej jakości, życia której wszyscy szukamy w krajobrazie wiejskim na Warmii i Mazurach – dobrego jedzenia i ekorolników

Bardzo też serdecznie zachęcamy do tworzenia mikro targów w lokalnych społecznościach i małych miasteczkach. Dla każdego jest miejsce- dlatego, że sukcesm mikro targów lokalnych jest właśnie to, że tworzą je ludzie, którzy mieszkają kilka minut drogi od siebie. Ja pisząca te słowa Marcelina Chodyniecka-Kuberska żyłam 7 lat w Jezioranach, prowadziłam tam galerię i Informację Turystyczną na ryneczku – to tam z dyskusji z organizatorami agroturystyki i ekorolnikami wyszedł pomysł organizacji cotygodniowego zbytu ich produktów. A mieliśmy tam w dalekich Jezioranach na prawdę zacnych targowców jak Stephane Lefevre – aktualnie już doskonale wszystkim znany francuz z Warmii, który wraz z Oleną i Kamilem z Kwaśnego Drzewa i Arturem i Tomkeim z Fajnego Miejsca i cudną kwiatową Ewą Pe – roślinną kucharką dzielnie rozkręcali jeziorański targ, weekend po weekendzie, krok po kroku.

A potem pisały o nas wszystkie gazety tursytyczne, na targu sfotografowano handlowców tysiące razy do blogów turystycznych i innych mediów, poważnych programów tv powstało też kilka, dziś ludzie, którzy szanowali swoje zwierzęta i tworzyli jakościową żywność są gwiazdami, w ambitnych mediach na warszawskich salonach.

I na prawdę w tej branży dla każdego jest miejsce- bo musimy wyciągnąć w te soboty z marketów tysiące ludzi i wykarmić ich jakościową żywnością. Przy tym poznać, się odkryć fajnych ludzi, pocelebrować prawdziwy slow life.

Tego Wam bardzo jako WIM życzymy na majówkę, odkryjcie jakiś lokalny punkt targowy, poznajcie ludzi, popytajcie gdzie kupić prawdziwe mleko i dajcie dzieciom takie mleczko do spróbowania, zabierzcie swoje dzieci w majówkę poznać krowę na zielonym pastwisku a nie patrzeć przez płot na biedną alpakę zamkniętą w terrarium 5×5, którą oglądają tysiące dzieci. Dzięki wizycie na lokalnym targu poznacie „ścieżki dojścia” do rolników – ich nie znajdziecie na facebookach, to są ludzie z którymi trzeba nawiązać normalny kontakt … taki ludzki i uszanować, że np. w niedzielę nie pracują.

Dzieci możecie też zabrać do roślin, do gospodarstw typu Ekologiczne gospodarstwo ogrodnicze Joanna i Sebastian – gdzie można kupić warzywa prosto z pola albo samodzielnie zbierać i kupić.

Walkiewiczhttps://www.facebook.com/EkologicznegospodarstwoWalkiewicz

lub PGR Tłokowo, Łukasz Cupryszak, którego spotkacie też w soboty na GRunwaldzkiej w Olsztynie https://www.facebook.com/PGR.Tlokowo/?locale=pl_PL

Tam możecie pozwolić dzieciom grzebać dzieciom gołymi rączkami w żyznej glebie, tam jest mnóstwo mikroorganizmów które wnikając przez skórę dają szczęście. Pozwólcie tym zestresowanym miejskimi ograniczeniami dzieciom pogrzebać w ziemi.

Pozdrawiamy ! Miłej majówki, i jak coś wspaniałego odkryjecie dajcie nam znać, może o tym napiszemy.

DASDASDASD

Opublikowano

w

, ,

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *